St. Petersburg, Johann Tidemann (1805-1837), 1813
Russland, St. Petersburg, Joseph Nordberg (1844-1887), um 1850
St. Petersburg, 1849
St. Petersburg, 1873
Russland, 1896 - 1908
Moskau, 1887
Moskau, 1775-1804
Russland, dat. 1910
Moskau, 1908-1917
20. Jh.